Hasan Ali Oray: Üreticinin Elindeki 10 Liralık Kirazı 5 Liraya Alıyorlar

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir 2. Bölge Örgütlenme Sorumlusu ve aynı zamanda Kemalpaşa Belediye Meclis Üyesi olan Hasan Ali Oray, kiraz üreticisinden, kantardan kaçıp tehlike saçan kamyonlara, köylerde yapılan hırsızlıklardan, Kemalpaşa'nın desteksiz kalan milli sporcularına Kemalpaşa'nın sorunlarını Gazete Demokrat'a anlattı.

13 Şubat 2018 - 09:20 - Güncelleme: 26 Nisan 2018 - 10:54

Gazete Demokrat/ Oğuz Can Demirören - Geçimini çiftçilik ile sağlayan, Kemalpaşa'nın bütünşehir yasasıyla mahalleye çevrilen eski beldesi Ören'de yaşayan CHP İzmir 2. Bölge Örgütlenme Sorumlusu ve Kemalpaşa Belediye Meclis Üyesi Hasan Ali Oray, Gazete Demokrat'a kiraz üreticilerinin sorunlarını, ova yollarını ve destek görmeyen sporcu potansiyelini anlattı. Oray kiraz üreticilerinin karşılaştığı en büyük sorun olarak kiraz alımcılarının tek fiyat üzerinden alım gerçekleştirmemesi olduğuna işaret etti. Geçimini başta kiraz üretimi olmak üzere çiftçilikle sağlayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir 2. Bölge Örgütlenme Sorumlusu ve Kemalpaşa Belediye Meclis Üyesi Hasan Ali Oray, aynı zamanda Kemalpaşa Kiraz Üretim Birliği'nin ve Kemalpaşa Merkez Kalkınma Kooperatifi'nin kurucu üyeleri arasında yer alıyor. 

Amaçlarının kuzey yarım kürede ilk çıkan kirazın ithalatını sağlamak, değerini artırıp Kemalpaşa'ya hizmet etmek olduğunu belirten Hasan Ali Oray, kendisi gibi kiraz üreten üreticinin en büyük sorununun pazar yerleri olduğunu söyledi. Oray, Bağyurdu, Ören, Armutlu ve Kemalpaşa pazar yerlerinin alıcı ve satıcıya uygun olmadığını, bu konu hakkında Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu'ya ve Kemalpaşa Belediye Meclisi'ne, önerge verdiğinin altını çizdi. 

Belediyeye ait bir kantar olmasının gerekliğini söylediğini vurgulayan Oray, bu kantarın hem üreticiye hem de alıcıya hizmet vermesi gerektiğini belirtti. Belediye tarafından görevlendirilen bir zabıtanın başında görev yapacağı kantarla üretici ve alıcı arasında kilo konusunda anlaşmazlık çıktığında büyük iş göreceğini söyleyen Kemalpaşa Belediye Meclis Üyesi, herhangi bir tartışma durumunda belediyenin görevlendirdiği zabıta eşliğinde tartım gerçekleştirilebileceğini ve sorunun çözüleceğini söyledi.

"Pazar yeri dışında alıcılar olunca fiyat farkı oluyor"

Alıcıların pazar yeri dışında olmasının da üreticiye zarar verdiğini belirten Oray, bu konuda da belediye meclisine önerge verdiğini söyledi. Alıcıların yol kenarında üreticinin elindeki 10 liralık kirazı 5 liraya aldığını ifade eden Oray; "Çünkü pazar yeri dışında alıcılar olduğunda fiyat farkı oluyor. Bunu denetlemek belediyenin görevi. Alıcılar pazar yerinde toplanırsa orası mezat gibi olur, böylece üretici malını rahatça satar. Ayrıca alıcılar için de pazar yeri fiyatlarının tek fiyat olması lazım" dedi. 

Bütünşehir yasasıyla mahalleye çevrilen köy ve beldelerin Kemalpaşa Belediyesi'nin sorumluluk alanına girdiğini hatırlatan Oray, kiraz alım fiyatlarının yerleşim yerinden yerleşim yerine farklılık gösterdiğini söyleyerek Bağyurdu, Ören, Armutlu ve Kemalpaşa'nın tamamında kiraz alım fiyatlarının sabit olması gerektiğini vurguladı. 

Ova ve yerleşim yerlerine tehlike saçan kamyonlar

Oray Kemalpaşa ve Halilbeyli Mahallesi arasında kalan yerleşim yerlerinin ortak sorunu tehlike saçan, yolları delik deşik eden 'kantardan kaçan kamyonlar' hakkında da konuştu. "Ören'de yaşayan bir vatandaş olarak Kemalpaşa Halilbeyli arasındaki Karayolunu defalarca Kaymakama Belediye Başkanı Arif Uğurlu'ya ve belediye meclisine söyledim." diyen Oray şu şekilde konuştu: "Söz konusu yerlere yolun yetmediğini, kantardan kaçan kamyonların yollardan geçtiğini, çocuklarımızın can yoldan geçerken can güvenliği olmadığını, yolların yapılması gerektiğini söyledim. Akşam ne olacağını bilmeden, çocuklarımızı okullara gönderiyoruz."

Aynı kamyonların çiftçilerin kullandığı ova yollarından da geçtiğini söyleyen Oray, bu yolların büyük hasar gördüğünü söyleyerek "Kamyonlar ova yolundan geçiyor, oradan üretici traktör ve at arabasıyla geçiyor, orada sıkıntı oluyor. Üretici için yolun önemi çok büyük. Büyükşehir belediyesi ova yollarını tarım ürünlerini pazara daha rahat ulaşması için yaptı ancak kantardan kaçan kamyonlar bu yolları mahvetti. Buna tedbir alınması lazım." dedi.

"Traktör, motosiklet, tarım aletleri, elektrik sistemleri ve kablolar çalınıyor"

Mahalleye çevrilen belde ve köylerden çok sayıda hırsızlık olayı yaşandığını söyleyen Oray, köylerden kablo, elektrik sistemleri, tarım aletleri, motosiklet ve traktör dahi çalındığını belirtti. Bu hırsızlıklara karşı köylerin ve ova yollarının giriş çıkışlarına kamera sistemleri kurulması gerektiğini söyleyen belediye meclis üyesi bu şekilde hırsızlıkların önüne geçilebileceğini savundu.

Kemalpaşa'nın sahip çıkılmayan sporcu potansiyeli...

2009'da CHP'nin seçimi kazanmasının ardından ilk seçildiği dönem spor okulları açıldığını söyleyen Oray, Arif Uğurlu döneminde de spor okullarının desteklenmesi gerektiğini "sporun siyaseti olmayacağını ve gençlerin önünün açılması için desteklenmesi gerektiğini söylediğini vurguladı. Oray, Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu'nun bu yönde çalışma yapmadığını ve geri dönüş alamadıklarını söyledi. Kemalpaşa'ya dünya şampiyonları kazandıran karate, Ören'den milli takım ve basketbol süper ligine oyuncu çıkaran basketbol ve Bağyurdu'ndan hentbolda ulusal çapta derecelere giren, milli takıma oyuncu çıkaran ancak Belediye başta olmak üzere birçok yerden destek göremeyen takımları hatırlatan Oray, gençlerin spor yapmaktansa kahve köşelerinde nargile içmesi kadar kötü bir şey olup olmadığı sorusunu yöneltti. Belediye meclis üyesi Kemalpaşa'daki amatör futbol kulüplerinin de yeterince desteklemediğini, Kemalpaşa Belediyesi'nin gençlere hiç destek olmadığını belirterek CHP'nin 2019'da seçimi kazanmasıyla beraber ilçede durumun değişeceğini söyledi.

2019'da Kemalpaşa'yı geri alacağız

İlçe seçiminin, il kongresinin ve kurultayın bittiğini hatırlatan Hasan Ali Oray, 2019 seçimlerine örgütün bir bütün olarak hazır olduğunu söyledi. Oray şu ifadeleri kullandı; "İlçe yönetimimizden genel merkeze kadar örgüt olarak 2019'a hazırız. İlçe seçimimiz bitti, il kongremiz bitti, kurultayımız bitti. İlçe yönetimimizden genel merkeze kadar örgüt olarak 2019'a hazırız. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak ülkenin kurucu partisiyiz. 2019'da yerelde Kemalpaşa belediyesini geri alacağız. CHP bayrağını dikeceğiz. Sosyal Belediyeciliği tekrar göstereceğiz. Bu anlamda genel başkanımız Kılıçdaroğlu kurultayda yeniden genel başkamız seçilmiştir. Muharrem İnce de tabanımızdan çıkmış çok değerli bir vekilimizdir. Onunla da gurur duyuyoruz. Birlik ve beraberlik içerisindeyiz, hedefimiz önce Kemalpaşa'da iktidar olmak sonra bütün türkiyede iktidar olmak."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'nin Kemalpaşa Belediye Başkan Adayı Rıdvan Karakayalı oldu
CHP'nin Kemalpaşa Belediye Başkan Adayı Rıdvan Karakayalı oldu
İzmir Veteriner Hekimler Odası: İş çığırından çıkınca da suçu yine “Türkiye’nin Veteriner Hekimlerine” atalım
İzmir Veteriner Hekimler Odası: İş çığırından çıkınca da...