Face Id'yi Kandırdılar!

Eğer biraz paranız ve yeterli kaynağınız varsa, Apple'ın ballandıra ballandıra anlattığı Face ID'sini kandırmanız mümkün. İşte kanıtı.

13 Kasım 2017 - 14:36

Apple, güvenlik konusundaki yeni adım olarak, iPhone X ile hayatımıza giren Face ID sistemine güveniyor. Güvenlik sistemini bir ikiziniz olmadığı sürece aşmak pek kolay görünmüyor. Ama Vietnamlı bir firma şimdi, gerekli kaynağa sahip olunması durumunda sistemi aşmayı sağlayabileceğini gösterdi.

iPhone X'te sorun üstüne sorun

Güvenlik firması Bkav, özellikle uğraşarak 3D olarak yazdırılmış bir çerçeve, silikon bir burun ve biraz "özel işleme" kullanarak Face ID'yi kandırmaya çalıştı. Maske, taklit ettiği kişinin iPhone X'inin kilidini açmayı başardı!

Firma, bazı laptoplardaki benzer güvenlik önlemlerini de aşmıştı ve buna dayanarak yüz tanıma teknolojisinin yaygın kullanıma hazır olmadığını söylüyor.

iPhone X ile "Selfie Sahneleri"

Apple, Eylül ayında teknolojiyi iPhone X'in bir parçası olarak açıkladığında, Hollywood makyaj sanatçıları ve maske yapımcılarıyla çalışarak teknolojiyi güçlendirdiğini söylemişti. Ama görünüşe bakılırsa Bkav ile çalışmamışlar. Bir de tabi, Apple'ın teknolojiyi üretirken, üretimi kolaylaştırmak için biraz kırptığını unutmamak lazım.

Herkesin bir güvenlik firması kadar zengin olmadığı ve bu deneyde kullanılan maskelerden üretemeyeceği için, pek korkmanıza gerek yok. Görevimiz Tehlike tarzı bir casusun hedefi olmadığınız sürece muhtemelen iPhone X'iniz güvende.

 

Chip.com.tr

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muharrem Bayraktar aday adaylığı dosyasını teslim etti
Muharrem Bayraktar aday adaylığı dosyasını teslim etti
Avukat Ahmet Cemil Balyeli aday adaylığı dosyasını teslim etti
Avukat Ahmet Cemil Balyeli aday adaylığı dosyasını teslim etti