Çocuğunuzun Göz Muayenesini İhmal Etmeyin

Özel Ege Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Kaan Okan Erdem, göz sağlığı için gözlerin periyodik olarak kontrollerinin yapılması gerektiğini, özellikle bebeklerde ve çocuklarda göz muayenesinin çok önemli olduğunu belirtti.

12 Ocak 2018 - 11:17

Çocukların göz sağlığı doğumdan itibaren son derece önemlidir. Pek çok göz hastalığı küçük yaşlarda ortaya çıkar, erken teşhis ve doğru tedavi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir. 

Bebeklerde ve Çocuklarda Göz Sağlığının Önemi

Özel Ege Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Kaan Okan Erdem, çocuklarda göz sağlığının önemine dikkat çekti ve şunları söyledi:  ''Yeni doğan bir bebeğe ilk yapılacak muayenelerden birisi göz muayenesidir. İlk 6 aylık dönemde göz ve ona bağlı sinir yollarının gelişmesi çok hızlı bir şekilde ilerleyerek bebeğe görme imkanı sağlar. Yenidoğan çağı ve ilk 6 aylık dönemdeki normal görme gelişim aşamalarının bilinmesi ve kontrol edilmesi büyük önem taşır. Çocuklarda ise okula başlamadan önce ve okul süresince periyodik olarak göz muayeneleri yapılmalıdır. En sık rastlanan göz rahatsızlığı olan alerjik konjonktivit, genellikle, çocukluk döneminde başlar. Gözlerinizde kaşınma, yanma, batma, çapaklaşma, kızarıklık, sulanma, göz kapaklarında şişme, görme bozukluğu, ışığa karşı hassasiyet var ise, doktora görünmenizde fayda var. Alerjik göz hastalıklarının tanısı hastadan alınacak bilgiler üzerine yapılacak muayene ve laboratuvar incelemeleri sonucu ortaya çıkar. Doğru tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir. Muayenede göz kapaklarının, göz yüzeyini örten konjunktiva,  bezlerin açıldığı bölümler, kirpikler ve kornea dikkatle incelenir.'' 

Çocuklarda Göz Kapağı Düşüklüğüne Dikkat

Göz kapağı düşüklüğü yeni doğanlarda ve çocuklarda da görülebilir. Doğumsal sinir felci olan ve 2,5 yaşında aşırı göz kapağı düşmesi nedeniyle ameliyatını yaptığım çocuklar var. Ameliyatlar çocuk hastalarda doğumsal meydana gelen sinir felci nedeniyle olurken, yaşlılarda genetik, yerçekimi ve ilerleyen yaş ile birlikte daha fazla görünüyor. Çocuklarda kapak düşüklüğü zamanla göz tembelliğine neden oluyor. Aileler rahatlıkla çocuklarındaki kapak düşüklüğünü fark edebilirler ve görme alanında bir sorun yaşamadan göz hekimine başvurabilirler. Görme alanının daralması ve gözde sulanma gibi sorunlara neden olan göz kapağı düşüklüğü ameliyatı lokal anestezi altında yaklaşık bir saat sürmektedir.

Göz Sağlığı İçin Beslenme Önemli

Göz sağlığı için beslenmemize de dikkat etmeliyiz. Vitamin almamız önemli.Düzenli ve vitamin yönünden zengin gıdalar ile beslenmeliyiz. A-C ve E vitamini göz sağlığı için önemlidir. A vitamini; retinanın fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemlidir.Yumurta süt gibi hayvansal gıdalarda ve portakal, havuç, patates, ıspanak gibi sarı ve yeşil renkli sebze ve meyvelerde bulunur. Gözün merceğinde C vitamini bulunur. C vitaminini ağırlıklı olarak turunçgillerden alabiliriz. En iyi E vitamini kaynakları badem, fındık, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllardır.

Kitap Okurken, Televizyon İzlerken Dikkat

Göz sağlığı için kitap okurken, televizyon izlerken dikkat edilmelidir. Kitap okurken , oturduğunuz odanın aydınlık olması gerekir, kitap okuma mesafeniz en az 40 cm olmalıdır. Işık, sağ yada sol arka taraftan gelmelidir.Bilgisayar, cep telefonu ve tablet çok kullanılmamalıdır, kullanılırsa da her saaat başı 10 dakika dinlenme süresi verilmelidir. Eğer gözlük ihtiyacımız da var ise o gözlüğü mutlaka kullanmalıyız. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x