Akaryakıtta 'bir gece ansızın' uyarısı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt sektöründe yeni fiyatlandırma konusunda uyarıda bulundu: Bir gece ansızın karar alabiliriz...

10 Ekim 2017 - 12:28
Reklam

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt sektörüne yönelik ‘bir gece ansızın fiyat ayarlaması yapılabileceği’ni söyleyerek uyarıda bulundu. “Ben bu noktada özellikle akaryakıt sektörümüze yönelik bazı hususların altını çizmek istiyorum.

Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesine yönelik mevzuatımız çok net ve açıktır” diyen Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

“Ne yazık ki kamuoyunda hâlâ fiyatların EPDK tarafından belirlendiği gibi bir algı var ve bu çok yanlış bir algı. Akaryakıt fiyatları; ilgili şirketlerin, kanunun çizdiği çerçevede tarife metodolojilerine göre belirleniyor. Yani serbest ve rekabetçi bir piyasa yapımız var. Ancak son zamanlarda dağıtıcı ve bayi marjlarının, belirlediğimiz kriterlere uygun olmadığını ve sağlıksız bir durumun ortaya çıktığını tespit ettik. Akaryakıt fiyatlarına zam geleceği zaman, bazı istasyonların bu zammı gece saat 12.00’den önce yaparak tüketiciyi mağdur ettiğine dair şikayetler de alıyoruz. Kesin bir dille belirtmek isterim ki rekabeti olumsuz etkileyecek fiyat hareketlerinden mutlaka kaçınılmalıdır. Dağıtım şirketlerinden vakit kaybetmeden kendilerine çeki düzen vermelerini, bayilerin uyarılarak, bu tür uygulamalara derhal son verilmesini bekliyoruz.”

Kaynak: Gazete Duvar

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kemalpaşa'da Belediye araçlarında taşınan Erdoğan afişlerini belediye personeli yerleştiriyor
Kemalpaşa'da Belediye araçlarında taşınan Erdoğan afişlerini...
HDP İzmir Milletvekili Adayı Murat Çepni: Biz insanlar doğanın efendisi değiliz 
HDP İzmir Milletvekili Adayı Murat Çepni: Biz insanlar doğanın...